Оперативні (мікрохірургічні) ураження (дискектомії) на поперековому, грудному і шийному рівнях

Мікрохірургічне видалення грижі міжхребцевого диска шийного, грудного і поперекового відділів хребта

Хребет налічує 33-34 хребців, розташованих ланцюжком. Розглянемо докладніше відділи. По анатомії розташування і виконуваної функції, стовп поділяють на відділи: 

 • у першому шийному відділі 7 хребців (кістки тут більш тонкі, витончені);
 • грудний відділ налічує 12 хребців, що відрізняються масивністю і щільністю;
 • кістки поперекового відділу хребта, у складі 5 хребців, виключно міцні та потужні;
 • криж представлений 5 хребцями, що утворили одну зрощену кістку;
 • закінчується стовп куприком, який теж представлений зрослим конгломератом хребців.

  Свою гнучкість і міцність хребет забезпечує через вигини. Їх налічують 4:

 • Шийний відділ має опуклість вперед.
 • Грудний — зігнутий назад.
 • Поперековий відділ прогнутий вперед.
 • Крижовий відділ також вигнутий назад.

Ці вигини в медичній термінології називаються лордози і кіфози. Кіфозом називають вигинання хребта назад. Їх у людини два: грудний і крижовий. Лордоз — це викривлення хребта вперед, у нас розрізняють: шийний і поперековий. Вигини формуються у дитини з самого початку рухової діяльності. Коли дитя починає тримати голову – створюється шийний лордоз. Коли дитина сідає – утворюється вигин в грудному відділі, а коли людина стає на ноги, з’являються поперековий і крижовий вигини. Фізіологічні лордози і кіфози остаточно закріплюються до моменту закінчення окостеніння хребта, це 20-25 років.

Хребці з’єднані між собою між хребцевими дисками,які дають можливість хребту рухатися і забезпечують його амортизацію, пом’якшуючи навантаження. Складається диск з жорсткого зовнішнього фіброзного кільця (annulus fibrosus) і м’якого внутрішнього пульпозного ядра (nucleus pulposus).

Коли виникає грижа міжхребцевого диска, відбувається розрив фіброзного кільця і невелика частина пульпозного ядра виштовхується назовні. При великих розмірах грижі вона стискає нервовий корінець, що розташований поруч. Так виникає біль у нозі.

Не всі грижі потребують лікування, оскільки часто вони не стискають нервовий корінець, а якщо і стискають, то не завжди настільки, щоб викликати серйозні скарги.
Однак слід пам’ятати, що в деяких випадках грижа міжхребцевого диска може бути серйозною проблемою і при несвоєчасному лікуванні викликати незворотні ураження нервових структур, що в свою чергу може призвести до слабкості в кінцівках, порушення роботи тазових органів, паралічу.

Симптоми:

Грижа шийного відділу характеризується такими симптомами, як біль у шиї, який віддає в руку, грудний відділ, надпліччя. Порушується мозковий кровообіг, можуть виникати головні болі, слабкість, запаморочення.

Грижа грудного відділухарактеризується компресією спинного мозку та його корінців, що призводить до болю у грудній клітці, між ребрами та у спині.

Грижа поперекового відділухарактеризується хронічним болем у попереку, що посилюється під час виконання будь-яких фізичних навантажень. Больові відчуття можуть переходити на стегна, гомілку, ноги та навіть стопи, може виникати оніміння та поколювання у ногах.

Симптоми, які вказують на серйозність ураження нервових корінців:

 • Слабкість рухів у нозі (частіше в стопі або коліні);
 • Порушення сечовипускання (затримка сечі, нетримання сечі);
 • Порушення контролю дефекації;
 • Оніміння в області промежини;
 • Порушення ходи (у важких випадках – параліч)
Декомпрессійні операції при стенозах хребетного каналу

Декомпрессійні операції при стенозах хребтового каналу

Стеноз – звуження спинномозкового каналу, головним чином, викликається комбінацією процесів старіння і дегенеративно-дистрофічних змін у хребті. Знос та мікротравматизація різних частин хребетного стовпа приводить до випирання міжхребцевих дисків, потовщення зв’язок і розширення міжхребцевих суглобів. Все це призводить до звуження спинномозкового каналу і чинить тиск на спинний мозок і нервові корінці. Зазвичай стеноз спинномозкового каналу розвивається у людей старше 60 років.
У молодших вікових групах зустрічається рідше і зазвичай обумовлений вузьким від народження спинномозковим каналом. Стеноз найбільш часто викликає біль у попереку і нозі, викликаючи кульгавість.

Причини:

Все, що звужує спинномозковий канал, чинить тиск на спинний мозок і нерви, викликаючи роздратування, запалення, больовий синдром і порушення їх функцій. До захворювань, що звужує просвіт спинномозкового каналу, відносяться – інфекції, пухлини, травми, грижі міжхребцевих дисків, артрит, потовщення зв’язок, і крайові кісткові розростання (остеофіти).

Стеноз зазвичай зустрічається у старших людей через зношування (дегенерацію) хребетного стовпа (потовщення зв’язок, остеофіти, гіпертрофія (розширення) суглоба, грижі дисків).

У деяких випадках простий незначний нахил вперед зменшує больовий синдром. Це пояснюється збільшенням спинномозкового каналу, поліпшенням кровопостачання нервових структур. При виконанні різних активностей спинний мозок потребує поліпшення кровопостачання, розширенні судин, що живлять його. Однак, при наявності стенозу, кровоносні судини не можуть розширитися, що викликає біль і слабкість.

У частини людей спостерігається вузький спинномозковий канал від народження. Це не означає, що вони автоматично відчувають симптоми стенозу, проте навіть при незначних дегенеративних процесах можуть проявлятися його симптоми.

Симптоми:

Головні симптоми стенозу спинномозкового каналу проявляються в важкості в ногах, слабкості і болі при ходьбі або просто при тривалому стоянні. Також характерні симптоми, викликані здавленням нервових структур: локальні болі в хребті, нижніх кінцівках. Часто ці симптоми проходять після нетривалого відпочинку.

Пункційна вертебропластика при “агресивних” гемангиомах хребта, метастатичному ураженні хребця, травматичних неускладнених компресійних переломах хребта, критичному остеопорозі

Пункційна вертебропластика при “агресивних” гемангіомах хребта, метастатичному ураженні хребців, травматичних неускладнених компресійних переломах хребта, критичному остеопорозі

Досить частим ускладненням у хворих остеопорозом є компресійні переломи хребта. Під дією навіть незначних навантажень відбувається сплощення тіла хребця (втрата його висоти). Щорічно більше 1,500,000 чоловік страждають від компресійних переломів хребта на грунті остеопорозу. Ці переломи викликають наростання кіфозу (горба), вираженого больового синдрому і досить часто призводять до неможливості жити звичним життям.

Вертебропластика відновлює міцність зламаної кістки, тим самим ліквідовуючи больовий синдром. Більше 80% пацієнтів відразу після вертебропластики відзначають зникнення болю.

Раніше хірурги використовували стандартну відкриту операцію для фіксації компресійних переломів, викликаних остеопорозом. Відкрита операція вимагає широких розрізів для забезпечення потрібного доступу. Результати відкритої операції часто не приносили очікуваних результатів, головним чином тому, що важко робити операції на м’яких і слабких остеопорозних кістках. Крім того, багато людей з переломами фізично не в змозі витримати таку операцію.

Вертебропластика дозволяє хірургам фіксувати зламану кістку без проблем, пов’язаних з відкритою операцією. На відміну від відкритої операції, вертебропластика – мінімально інвазивна процедура, яка вимагає мінімального розрізу (5 мм), що зменшує шанс кровотечі, інфікування і травматизацію м’язів і тканин.

Хірург фіксує хребець на місці, вводячи спеціальний цемент в зламану кістку. Цемент посилює зміцнює хребець, значно зменшує больовий синдром і допомагає в найкоротші терміни повернутися до звичного життя.

Ця процедура не відновлює первинну висоту зламаного хребця і не запобігає кіфозу, який часто супроводжує компресійні перелом.

 

Протезування міжхребцевих дисків

Протезування міжхребцевого диска

Хірургічний метод лікування дегенеративних захворювань хребта і травм з пошкодженням дисків

Показання до операції
 • дегенерація дисків
 • грижа міжхребцевих дисків
 • спондильоз
 • спондилоартроз
 • центральний і латеральний стеноз хребтового каналу
 • дегенеративний спондилолістез
 • псевдоартроз
 • дискогенна люмбалгія
Необхідні матеріали

При оперативному втручанні використовуються титанові кейджі. Циліндрична і кубічна форми кейджів запобігає випадінню, зміщенню, пошкодженню трансплантата, зменшенню висоти дискового простору.

Техніка виконання

Протезування міжхребцевого диска проводиться під загальною анестезією відкритим шляхом. Доступ до хребта здійснюється абдомінальним шляхом (спереду). Після повного видалення ураженого диска, простір, що утворився, розтягується за допомогою спеціальних інструментів приблизно на 10-14 мм, для декомпресії нервових закінчень і для того, щоб звільнити місце для протеза. Його розмір підбирається виходячи з індивідуальних особливостей пацієнта. Протез поміщають по центру під контролем рентгену. Після успішної фіксації штучного диска рана ушивається.

 

Шунтуючі втручання при гідроцефалії, поренцефалії, арахноідальних кістах, епілепсії, назальної або вушної ліквореї, оклюзії лікворних шляхів на рівні водопроводу мозку і т.д.

Шунтуючі втручання при гідроцефалії, поренцефалії, арахноідальних кістах, епілепсії, назальної або вушної ліквореї, оклюзії лікворних шляхів на рівні водопроводу мозку і т.д.

Шунтування – це загальна назва операцій, пов’язаних зі створенням додаткових шляхів руху біологічних рідин. Вони здійснюються з допомогою імплантів, які і створюють можливість циркуляції.

Гідроцефалія

Гідроцефалія – це надмірне скупчення рідини (ліквору) у порожнинах головного мозку. Вона може бути зовнішньою (порушено субарахноїдальний простір), внутрішньої (порушені шлуночки) або змішана (порушено і те, і інше). Шлуночки – це внутрішні порожнини мозку, стінки яких і продукують особливу рідину – ліквор, яка живить глибинні шари мозку. Субарахноїдальний простір розділяє оболонки мозку.

При гідроцефалії (праворуч) надмірний ліквор викликає підвищення тиску в черепній коробці

За типом сполучення шлуночків мозку і субарахноїдального простору гідроцефалія буває відкритою (сполучення збережено) і закритою або оклюзивною (сполучення порушене). Саме у другому випадку необхідне шунтування.

Симптоми
У дітей:
 • непропорційно велика голова
 • інтенсивне збільшення розміру черепа
 • велике тім’ячко без ознак пульсації
 • збіжна або розбіжна косоокість
У дорослих:
 • сильні головні болі
 • порушення зору
 • порушення неврологічного характеру
 • психічні порушення
 • втрата пам’яті

Слід знати: гідроцефалія у дітей, на відміну від дорослих, не викликає значного фізичного дискомфорту, у зв’язку з гнучкістю черепа, але очевидно, що викликає затримку в розвитку.

Техніка виконання
Виділяють два основних види шунтування:
 • вентрикуло-перитонеальне – шунт відводить спинномозкову рідину в черевну порожнину. Хірург робить отвір в черепі і спеціальної титанової трубкою з’єднує один кінець з шлуночком головного мозку. Далі трубка проходить під шкірою до черевної порожнини. Черевна порожнина активно всмоктує рідину і тому саме туди виводять зайву рідину
 • вентрикуло-атріального – шунт відводить спинномозкову рідину у праве передсердя. Дане шунтування коротше від попереднього по довжині.

Оперативне втручання з метою встановлення системи лікворного шунтування виконується під загальним наркозом. У залежності від виду шунтування, кінцевий фрагмент дренажної трубки встановлюється в черевній або передсерді. Зазвичай перевага віддається області передсердя, так як в цьому випадку використовується більш короткий катетер, що знижує вірогідність виникнення ускладнень.

На наступному етапі дренажну систему прокладають в м’яких тканинах, намагаючись синхронізувати шлях трубки з провідними артеріями. На останньому етапі шунт встановлюється у відповідному шлуночку (одному або декількох, в залежності від розвитку патології) через трепанаційний отвір у черепі.

Пункція і дренування посттравматичних абсцесів мозку

Пункція і дренування посттравматичних абсцесів мозку

Абсцес головного мозку – це вогнищеве скупчення гною в мозковій речовині, оточене капсулою

Основними збудниками є
 • стафілококи
 • стрептококи
 • Грам-негативна флора
 • декілька збудників
Симптоми

Абсцеси можуть локалізуватися в різних ділянках мозкової речовини. Звичайно абсцеси сполучаються з менінгоенцефалітами, енцефалітами, супроводжуються підвищенням температури тіла, запальними змінами крові й ліквору. Клінічна симптоматика варіативна і складається з різних сполучень загальномозкових симптомів (головного болю, запаморочення, нудоти, блювоти, порушення свідомості), менінгіальної (оболонкової) й вогнищевої неврологічної симптоматики.

Діагностика

КТ, МРТ (комп’ютерна, магнітно-резонансна томографія) головного мозку є провідними методами діагностики посттравматичних абсцесів, що дозволяють визначити їх розташування, розміри, структуру, консистенцію та вплив на речовину головного мозку. Для виключення пухлин головного мозку, туберкулом, паразитарних захворювань виконується ОФЕКТ (однофотонна емісійна комп’ютерна томографія).

Лікування
Консервативне лікування проводиться у випадках:
 • малих розмірів (до 2,0 см у діаметрі)
 • недостатньо сформованої капсули
 • при множинному абсцедуванні

Воно вимагає постійного КТ-МРТ контролю.
При хірургічному лікуванні абсцесів віддається перевага проведенню малоінвазивної операції – пункційному видаленню і дренуванню через фрезевий отвір.

Тотальне видалення – висічення абсцесу з капсулою – виконується при рецидивах абсцесів після пункційного видалення, за наявності сторонніх тіл у порожнинах, при зв’язку капсули із навколоносовими повітряними порожнинами, при остеомієлітах, багатокамерних абсцесах. У післяопераційному періоді хворим провадиться адекватна антибіотикотерапія, відновне лікування.
Після виписки зі стаціонару хворі впродовж деякого часу потребують прийому антибіотиків і спостереження нейрохірурга.

Дренування шлуночків при внутрішньошлуночковому крововиливі
Видалення інсульт-гематом
Видалення пухлин головного і спинного мозку
Видалення пухлин тіл хребців, які здавлюють спинний мозок
Втручання при вдавлених переломах склепіння черепа
Видалення гострих і хронічних оболонкових внутрішньочерепних гематом та Гідром
Пластика кісткового дефекту склепіння черепа
Пластичні транскринальні втручання при назальній і вушній ліквореї
Пластичні операції при лобно-орбітальних кісткових дефектах
Відкриті операції установки електростимулюючих систем
Мікрохірургічний шов нерва, пластика нерва при його поширеному дефекті
Невроліз при рубцево-спаєчному ураженні
Видалення пухлин окремих нервів

Видалення пухлин окремих нервів

Нерв – складова частина нервової системи; вкрита оболонкою структура, що складається з сплетення пучків нервових волокон (головним чином, представлених аксонами нейронів і підтримує їх нейроглії), що забезпечує передачу сигналів між головним і спинним мозком і органами.

Сукупність усіх нервів організму утворює периферичну нервову систему. Сусідні нерви можуть утворювати нервові сплетення. Великі нерви називаються нервовими стовбурами. Далі від мозку нерви розгалужуються, в органах і тканинах в кінці кінців розпадаються на окремі волокна, крайні точки яких є нервовими закінченнями.

Класифікація нервів

Існують нерви черепні – з’єднані з головним мозком і спинномозкові – з’єднані зі спинним мозком.
За характером іннервіруємих органів нерви поділяють на вегетативні та соматичні.

 • Вегетативні забезпечують діяльність внутрішніх органів, залоз внутрішньої і зовнішньої секреції, кровоносних і лімфатичних судин.
 • Соматичні є чутливі і рухові нерви, що іннервують м’язи (у хребетних – скелетні), шкіру, суглоби.
Черепні нерви:
 • 1. Нюховий нерв
 • 2. Зоровий нерв
 • 3. Окоруховий нерв
 • 4. Блоковий нерв
 • 5. Трійчастий нерв
 • 6. Відвідний нерв
 • 7. Лицевий нерв
 • 8. Присінково-завитковий нерв
 • 9. Язико-глотковий нерв
 • 10. Блукаючий нерв
 • 11. Додатковий нерв
 • 12. Під`язиковий нерв
Спинномозкові нерви

Спинні (спинномозкові) нерви беруть початок в спинному мозку і управляють функціями інших частин тіла. У людей 31 пара спинномозкових нервів: 8 шийних, 12 грудних і 5 поперекових, 5 крижових і 1 куприковий.

Нервові пухлини можуть формуватися з периферійної нервової системи в будь-якій частині тіла. Пухлини периферичних нервів – пухлинні новоутворення, що вражають стовбур або оболонки нервів периферичної нервової системи.

Пухлини нервів діляться на три групи.

Пухлини з невробластіческіх або невроцітарних елементів:
недиференційовані – невроепітеліоми, симпатогоніома;
частково диференційовані – невробластома, симпатобластоми, гангліоневробластоми, феохромобластоми;
диференційовані – гангліоневроми, феохромоцитоми (іарагангліома, хромафінома).
Пухлини оболонок нерва:
прості – неврілеммосаркоми, неврилемома (шваннома, періпевральіая фібробластома);
змішані – неврогенна саркома, фіброма оболонок нерва, невроксантома, Неврофіброма.
Пухлини нервових закінчень:
частково диференційовані – злоякісна меланома;
диференційовані – пігментний невус
Також можуть бути пухлини, які переходять з сусідніх тканин на нерв.

Симптоми

Симптоми, викликані різними типами пухлин, можуть змінюватися з часом і відрізнятися на різних етапах розвитку злоякісного новоутворення. Деякі пацієнти тривалий час не відчувають ні найменшого нездужання, проте в цілому найчастіше відбувається так, що пацієнт відчуває сильні болі. Крім того, спостерігаються такі зміни в тілі і самопочутті:

 • оніміння ураженої ділянки;
 • відчуття печіння або «уколу голкою»;
 • слабкість м’язів поблизу місця появи пухлини;
 • запаморочення, втрата рівноваги (будь-які пухлини нервів пов’язані з порушенням функції вестибулярного апарату);
 • сильні болі в області спини, плечей, шиї;
 • мігрені, втрата концентрації;
 • поганий сон або постійна сонливість;
 • напади паніки, занепокоєння;
 • зміна поведінки, поява нестандартних звичок;
 • відсутність стабільності настрою (нервові припадки, плач, істерики);
 • схуднення;
 • поява потворного збільшеного ділянки на тілі з одного боку (спина, шия, обличчя, грудна клітка, таз, кінцівки);
 • фізична слабкість;
 • загострення хронічних захворювань;
 • сильне ослаблення імунітету;
 • ураження сенсорних і рухових нейронів;
 • сексуальна дисфункція, пов’язана з порушенням функції автономних нервів

 

Блокади гілок трійчастого нерва на обличчі

Блокади гілок трійчастого нерва на обличчі

Блокада трійчастого нерва, є лікувальною процедурою, яка спрямована на усунення болю при такому захворюванні, як невралгія трійчастого нерва.

Одним з ефективних медикаментозних методів лікування невралгії є блокада. Полягає вона у введенні знеболюючого засобу.

Захворювання викликає досить болісні відчуття. Прийняття їжі, розмова, і навіть легкий подих вітерця може викликати біль.  Вона локалізується в певних точках, а саме точках виходу трійчастого нерва: перша гілка іннервує область лоба, ніс, область навколо очей; друга: область скул, верхньої щелепи, верхню губу, третя: нижню губу, нижню щелепу. Крім чутливих волокон, трійчастий нерв має так звані рухові волокна, які іннервують жувальні м’язи, а часом охоплює всю поверхню шкіри обличчя.  Приступ болю найчастіше інтенсивний, тривалий.

 

 

Причини:
 • Здавлення всіх або однієї гілки трійчастого нерва;
 • Запальні захворювання придаткових пазух носа;
 • Аневризма судин мозку;
 • Хвороби зубів;
 • Хронічні інфекційні захворювання – туберкульоз, бруцельоз, малярія;
 • Запалення пазух носа
 • Вірусні захворювання
 • Порушення обміну речовин – цукровий діабет, подагра;
 • Пухлини мозку
Симптоматика:
 • больовий синдром
 • почервоніння обличчя,
 • пітливість,
 • сльозотеча,
 • спазм лицьових м’язів.
Знеболюючі блокади при невралгіях

Знеболюючі блокади при невралгіях

Невралгія – це гостра біль по ходу нерва (нагадує за відчуттями простріл), яка виникає в результаті здавлення нерва оточуючими його тканинами.

Невралгія може вразити практично будь-який нерв людського тіла. Найчастіше невралгія виникає в областях тіла (наприклад, шия, спина), де нерв проходить через вузькі кісткові канали і може бути легко здавлений, або обмежений, оточуючими його тканинами.
Основна причина розвитку невралгії – це утиск нерва у вузьких нервових каналах, через які він проходить

Розвитку такого утиску і появі невралгії можуть сприяти різні фактори:
 • переохолодження;
 • травми;
 • наслідки вірусних інфекцій;
 • хронічні захворювання носоглотки.
 • запалення,
 • пухлини,
 • порушення кровопостачання,
 • грижі міжхребцевих дисків і ін.

Змістившись, хребцеві диски, ребра або м’язи, защімивші нерв, викликають хворобливий стан пацієнта.
Суть знеболюючої блокади при невралгія полягає у введені анестетика, що знімає біль та попереджує розвиток захворювання.

Менінгорадікулоліз, радікулоліз